Eventing Explained (Liza Randall)

 
  • 1 z 7
 

Všestranný pohled na všestrannost! Kniha vám poradí, jak začít, je nabitá špičkovými tipy a cviky pro jezdce, ale také ideální pomůckou pro rodiče či partnery. Protože jak se dostanete do kolotoče military, už nikdy nebudou společné víkendy jako dřív...

Dostupnost Na objednávku
539 Kč    
Kategorie Knihy v angličtině
 

Popis v angličtině:

Eventing Explained is a unique, all-around view of how to start eventing for riders of all ages wanting to compete in their first affiliated horse trials. As well as being packed with top tips and exercises for riders in all three phases, it is also an ideal aid for parents or other halves of would-be event riders whose weekends will never the same again once they hit the eventing circuit! A who's who section includes, amongst others, the responsibilities of the course designer, builder, secretary, regional coordinator and organizer in running a horse trials, and how their roles are relevant to a competitor. As well as information on getting your horse fit, there are also sections on rider fitness and sport psychology to prepare for the event and to do your best on the day. Color-coded so you can pick out relevant sections at a glance, Eventing Explained is the must-have guide for riders wanting to compete at BE80, BE90 and BE100 levels (formerly Training, Introductory and Pre-Novice levels).

Vazba brožovaná
Rozměr 190 x 19 x 248 mm
Počet stran 224
Jazyk angličtina
Vydavatel Kenilworth Press
ISBN 978-1905693-47-4
Datum vydání 2012

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více v bodu II podmínek ochrany osobních údajů.