Potřebujete poradit, jakou knihu vybrat? Nebojte se nám napsat nebo zavolat

Dvojrecenze: Tao koně a S koněm mezi světy

taoFBO zvláštním poutu mezi člověkem a koněm padlo mnohé, ale jenom málokdo si dovolil zajít tak daleko jako Linda Kohanov. Ve svých knihách, kde čerpá z praxe terapeutky v kombinaci s nevšedními zážitky za hranicemi běžného chápání, prolomila dlouholeté ticho o tom, že koně nejsou jenom prostoduchá zvířata, jak si někteří dodnes myslí.

Knížku Tao koně jsem dlouho ve svém „čtecím listu“ odkládala. Tušila jsem, že její přečtení bude potřebovat svůj čas, abych dokázala informace uvnitř správně zpracovat. Už jenom podnadpis „Cesta ženy k uzdravení a transformaci“ a výskyt knížky v mnohých esoterických seznamech sliboval, že nepůjde o úplně všední čtení. Nespletla jsem se, přesto naprosto předčila veškeré mé očekávání, a to v tom nejlepším slova smyslu.

Laicky by se dalo říct (znalci snad prominou), že taoismus, jedno z nejstarších čínských náboženství, pojednává o hledání harmonie s jednotou v protikladech. Jeho typickým znakem je symbol jin a jang – temnota a světlo. Takovým zdánlivým protikladem může být i koňská a lidská podstata, která ve vzájemném pochopení může vést až nadpřirozenému souladu.

„My všichni se pohybujeme mezi dvěma světy, přesunujeme se, leckdy neohrabaně, mezi svobodou a připoutaností, duchem a přírodou, myslí a srdcem. Přesto věřím, že jednoho dne, pokud se najde více lidí ochotných přijímat rady od svých čtyřnohých přátel, lidské vědomí tyto paradoxy pojme a rozšíří se za jejich hranice. Pak už nebude existovat žádné rozdělení.“
(citace ze zadní strany obálky S koněm mezi světy)

Kůň je čtyřnohý býložravec, člověk dvounohý predátor – spousty horsemanů postavilo svou filosofii na roli dominantního a submisivního s malým ohledem na vlastní individualitu koňské osobnosti. Linda to tak nechtěla a celý vztah se svou černou arabkou Tabulou Rasou postavila na vzájemném souladu, kdy nejvyšší prioritou byla pohoda Rasy. Linda původně pomýšlela na závodní kariéru, ale plány jí překazil Rasin úraz, po kterém mohla na drezurní oblouk zapomenout. Zvláštní shody náhod zapříčinily, že Linda objevila v sobě i svých koních terapeutický potenciál, který se rozhodla nenechat pro sebe. Začala studovat v odborných studiích i mytologických pramenech, z nichž postupně vyplynulo seskupení terapeutického centra Epona.

Shrnout do několika řádků tak komplikované knížky jako jsou ty od Lindy je doopravdy těžké, přesto bych nechtěla vzbudit dojem, že se špatně čtou. Tak to rozhodně není. Knížky je ale potřeba číst bez předsudků s otevřenou myslí, neodložit je po pár stranách, protože smysl dostávají později. Nabalují se na sebe jako sněhové koule a pokaždé se v nich dá najít něco nového.

mezi_svetyKniha S koněm mezi světy je kratší, uhlazenější, ale bez přečtení prvního dílu ztrácí některé části na hloubce. Linda je psala tak, že se dají číst odděleně, přesto pro co nejhlubší prožitek doporučuji číst je obě hned po sobě, potom se až vracet k jednotlivostem.
Tao koně je představení s Lindou, jejími koňmi a leckdy hodně trnitou cestou životem. Stala se obětí sexuálního zneužívání, čímž si vytvořila citlivější přístup k lidem i koním, jenž si prošli jakoukoli formou násilí. Zlomení koňské vůle pomocí násilí přirovnává ke znásilnění. V knihách popisuje mnoho případů, kdy právě toto pochopení způsobilo největší průlom u koní, s nimiž si neporadili ani nejzkušenější zaříkávači.

„Mnoho jezdců soudí, že není možné vybudovat partnerský vztah s inteligentní a temperamentní klisnou nebo hřebcem. Cítí jako potřebné podrobit si ducha svého zvířete, aby bylo pod kontrolou. Nakia sehrála roli mého emocionálního zrcadla a inspirovala mě, abych toto tvrzení vnímala jako fenomén kultury s paralelou v milostných vztazích.“

Autorka nás pak přivádí do světa hlubších souvislostí našeho vnitřního rozpoložení s chováním koní. Za zajímavé považuji myšlenku, že koním nevadí naše emoce, ale to, když je skrýváme nebo popíráme. Koně nerozlišují pocity na špatné nebo správné. Rozlišují je na pravdivé nebo falešné. Pro lovnou zvěř jsou nepřímé postoje hrozbou, protože příliš připomínají predátora.
Důležitý je i fakt, že takzvané „pokládání“ koní, jaké se například objevilo v Zaříkávači koní, může způsobit „duševní smrt“ koně, protože se jedná o tak silný zážitek, že dokáže totálně paralyzovat koňskou psychiku. Linda zažila dobu, kdy byl tento trend velmi oblíbený a s jeho následky se setkávala i osobně.

(ukázka z knihy Tao koně)

Knížka má 366 stran, je poměrně tlustá a dokázala obsáhnout téměř všechno – zaříkávání, chápání emocí (lidských i koňských), terapeutickou činnost, různé výcvikové metody i obsáhlý mytologický výklad. Najde si v ní něco snad každý, koňák i nekoňák – důležité je naslouchat. Co mě u této knížky trošku rozčilovalo, byly překlepy v překladu, ale to není vada jako taková.

Mezi napsáním prvního a druhého dílu uplynuly asi dva roky, a je to znát. Text je plynulejší, autorka jistější i vypsanější, ačkoliv ubyl počet stran, obsah zůstal neochuzený. Dle mně je ještě závažnější, protože se věnuje mnohým dalším problémům, kterým se věnujeme i my v běžném životě bez ohledu na to, jestli se věnujeme chovu koní či ne. Okrajově se zabývá rakovinou, depresemi, závislostmi a cestou, jak koně mohou zázračně pomoct svou neskrývanou upřímností. Druhý díl je navíc doplněn tabulkou k dešifrování našich emocí.

(ukázka z knihy S koněm mezi světy)


Můj osobní názor

Tao koně a S koněm mezi světy jsou dvě výjimečné knihy, které by se daly číst pořád a vždycky by se v nich našlo nové moudro. Několikrát jsem měla tendenci některé „duchovnější“ zážitky bagatelizovat, ale Linda vždy dokázala najít nějaké vysvětlení a všechny své dojmy podkládala i odbornou literaturou. Hodně studovala, hodně prožila, spolupracovala s mnohými hvězdami koňského světa. Knížky boří ve vztahu člověka a koně hranice a nutí nás se zamyslet. To je dobře. Jsem ráda, že se někdo nebál o tom otevřeně napsat a že další lidé se nebáli text přeložit a prodávat dál.
V recenzi jsem záměrně vynechala členění kapitol i klíčové části knih, protože si to musí přečíst každý sám, jenom tak mu to dá dokonalý smysl. 

Veronika Nunhardtová


tao mezi_svety

Obě knihy si na našem e-shopu www.konskeknihy.cz můžete objednat.

Tao koně si můžete zakoupit ZDE a S koněm mezi světy ZDE 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.