Potřebujete poradit, jakou knihu vybrat? Nebojte se nám napsat nebo zavolat

RECENZE: Masáže koní

masazeVždy mi připadalo fascinující, jak někdo dokáže pár sáhnutími ulevit od bolesti a dokonale přitom vysvětlovat, proč tomu tak je. Všechny knihy (z té ohromné hromady), co jsem kdy měla, ukázaly maximálně obrázek kostry a svalů bez nějakého hlubšího popisu. Až mi přišla do ruky tato.

Jean-Pierre Hourdebaight, masážní terapeut s mnohaletou praxí, není v naší zemi vůbec "profláklý". Na jeho knížku jsem narazila čistě náhodou, když jsem hledala cokoliv víc o fyzioterapii. Jean-Pierre vystudoval školu v Kanadě zaměřenou na masáže a hydroterapii. Načež od roku 1983 pracoval s řadou světových sportovců napříč lidmi, psy i koňmi. Své bohaté zkušenosti shrnul do několika knih.

Autor už v anotaci píše, že se pomocí masážních technik naučíme „vidět“ rukama, čímž vycítíme oblast, kde se nachází problém. Ovšem tomu novému zraku předchází hodně práce! Veterináři a zapálení biologové zhltnou informace rychle. Knížku prokládá kolem dvou set názorných fotografií a ilustrací i s popisy. Pokud je ale někdo v říši anatomie nováček jako já, s velkýma očima zírá, jak je ten kůň dokonalé stvoření. Než se prokouše k vůbec nějakému hmatu, sedí několik hodin "na zadku" obklopený papíry (mně osobně pomáhá si k tomu vytisknout nepopsané obrázky a vpisovat si do nich sama jako do slepé mapy – lépe na to vidím, procvičím se, navíc kůň může být v jiné póze, takže se musím víc soustředit).

 15Jak už jsem naznačila – k masážím se dostaneme, až se prokoušeme teorií. Jean-Pierre znovu připomíná hlavní funkce všech soustav, takže později pochopíme, co vlastně stimulujeme. Možná budete mít tendenci tuto nezáživnou část připomínající učebnici biologie odložit, ale nedoporučuji vám to. Trpělivost růže přináší a teprve potom bude dávat všechno smysl. Uznejte, že je mnohem milejší se učit v teple domova, když máme všechny informace v jednom, než potom dělat něco, co vůbec nechápeme (a často, jakmile nevíme proč, tak to provádíme i špatně).

Sám autor hned na začátku vybízí k tomu, abychom věnovali studiu jednu hodinu denně, víc času by bylo kontraproduktivní. Jednoduše nejde otevřít nějaký poklop a nasypat si do hlavy veškeré vědomosti, které někdo shromažďoval během několika let intenzivního studia i praxe. Před spaním nemá cenu ji číst, vyžaduje naši pozornost. Je třeba se v ní pořád vracet k částem, kterým nerozumíme, dokud nám vše nebude jasné. Odměnou za to nám bude chápání v úplně nových souvislostech, které posílí náš vzájemný vztah s koněm. Stejně jako my si užíváme příjemný dotyk, tak i se svou mnohonásobně citlivější kůží si bude hovět náš parťák.

Vzpomeňte si, jak koně usínají při prvních masážích od cizího člověka, který tomu rozumí. Zkuste si představit, co za uvolnění nastane, když budete maséry vy. Můžete tím vyřešit mnohé. Posílíte důvěru, ducha i tělo. Zjistíte, jak na tom váš kůň fyzicky je, zhodnotíte jeho postoj, nakouknete také pod pokličku ožehavým tématům – špatně padnoucím sedlům a problematickým partiím typickým pro jednotlivé jezdecké disciplíny.

Na jaké kapitoly se tedy konkrétně můžete těšit?

1351. Anatomie a fyziologie koně
2. Kůň a masážní terapie
3. Principy a koncepty masáže
4. Hydroterapie
5. Masážní techniky
6. Masážní postupy
7. Kineziologie koně
8. Protahování (strečink)
9. Hodnocení stavby koně
10. Tělo a stresové body
11. Myofasciální masáže koní
12. Dysfunkce čelistního kloubu
13. Kompenzační mechanismy
14. Špatně padnoucí sedlo
15. Problémové partie koní v závislosti na disciplíně
16. Vedení záznamů

Můj osobní názor na knížku

152Já osobně mám ráda, když knížky nejsou učebnice, které vyžadují znalosti za každou cenu, takových jsem si užila dost ve škole. Tady autor hned od začátku nabádá k tomu, abychom se rozvíjeli, vzdělávali a přemýšleli. Text je doopravdy prokládán spoustou ilustrací a začíná vysvětlovat hezky od začátku. Nejdříve vysvětlí principy nervové soustavy, až potom objasní, jak ji stimulovat. Znalosti se na sebe nabalují principem sněhových vloček, z nichž se později uplácá sněhulák.

Pokud si máte ve zvyku podtrhávat, zvýrazňovat nebo jinak vpisovat – mám pro vás dobrou zprávu: papír je dle mého kvalitní, barvy by se neměly propíjet na druhou stranu. Měkká vazba a dobrý formát ulehčuje manipulaci, můžete ji se sebou tahat všude (i do stáje).

Zajímavou radou pro mě byl nápad se naučit odhadovat tlak podle digitální kuchyňské váhy. Člověku někdy prostě nepřijde, jakou silou může působit a je jedno, jestli to je při práci s koňmi, nebo jenom mazlení se s malým koťátkem. Tento „experiment“ můžete vyzkoušet jen tak :)

Na konci knížky je i hezky vyvedená tabulka zdravotních záznamů. Hodila by se na dvířka stáje, pokud se kolem koní pohybuje více lidí najednou.

256257

Netroufám si říct, že z nás přečtení jedné knížky udělá odborníky. Spíš je to začátek dlouhé cesty, která stojí za to. Sám Jean-Pierre upozornil, že nás tím neposouvá na úroveň veterináře. Na konci čtení není přiložený žádný certifikát, ale rozhodně nám pomůže líp pochopit souvislosti mezi naší každodenní prací a jejím vlivem na naše čtyřnohé spřízněné duše.

A abych to shrnula:
+ vyčerpávající informace
+ hodně obrázků a ilustrací
+ kvalitní provedení – papír, měkká vazba, formát, dobře čitelné písmo
+ názornost
-  černobílé obrázky

Doporučené knížky
Masáže koní je samostatná knížka sama o sobě, ale pokud se rozhodnete vydat na fascinující cestu za poznáním tajů koňského těla, z nabídky knížek osobně doporučuji:


Veronika Nunhardtová


masazeKniha Masáže koní je na e-shopu www.konskeknihy.cz k dostání ZDE

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.