Potřebujete poradit, jakou knihu vybrat? Nebojte se nám napsat nebo zavolat

RECENZE: Pravá jednota

Prava_jednotaZa vznikem Pravé jednoty byla dlouhá cesta, štosy poznámek, magnetofonových nahrávek a hodiny rozhovorů s Tomem, přesto se její editorka Milly Hunt Porterová nezalekla, čímž zprostředkovala krátké setkání s legendou nám všem. Původně měla kniha zůstat jenom v angličtině z obavy, že mnoho podstatného zanikne překladem. Naštěstí se tomu tak nestalo. Česká verze z roku 2016 vychází z patnáctého dotisku originálu True Unity. 

„Cítíte to?“ tak zněla jedna z ikonických otázek Toma. Za roky strávenými s dobytkem a koňmi si vytvořil neobyčejné vnímání pro jejich chování, rozpoložení i signály, takže dokázal odhadnout budoucí reakci koně i okamžik, kdy se chystá uposlechnout, čímž dovedl pracovat nejjemnější možnou formou bez násilí nebo zbytečného stresu. „Lidé si často myslí, že jezdec udělal chybu, protože poté co kůň zareagoval, nepovolil ihned tlak. Tlak by však měl být povolen v okamžiku, kdy na to kůň jen pomyslí. Je to předtím, než zareaguje. Je to v místě, kdy cítíte, že se to stane. Řekl bych, že tlak musí zmizet, než se to stane, protože když kůň začíná reagovat, ale tlak nezmizel, bude mu bránit ve splnění úkolu. Kůň se snaží zapojit tělo i mysl. Pokud mu to jezdec neumožní, sám mu v procesu zabrání.“
Jak tomu tak bývá, kolikrát nejde všechno přesně pojmenovat a zachytit, takže poměrně jednoduché a logické myšlenky vyžadují čas, přemýšlení i ochotu dělat věci jinak. Cesta vede totiž přes jezdce, nikoliv koně. Tom neřešil problém lidí s koňmi, ale problémy koní s lidmi. Dokázal tak „napravit“ zdánlivě nebezpečné či prudké koně, z nichž se během chvilky s minimálním tlakem stali znovu milující naslouchaví beránci.
Těžko napsat nebo shrnout hlavní myšlenky díla. Je potřeba ho skutečně celé přečíst, přemýšlet nad ním a strávit ho. Účastníci Tomových klinik také potřebovali svůj čas si to celé uvědomit. Někdy jim došlo i něco po několika letech, ale vždy to přineslo své ovoce.
Tato kniha je vskutku zajímavá tím, že obsahuje Dorranceho slova, ale z větší části i zážitky jeho žáků, věci, které je naučil o koních i všech bytostech okolo. Tento horseman totiž nedělal rozdíly ve zvířatech nebo lidech. Vždycky si všímal detailů, byl pozorný, vnímavý a citlivý. Nezáleželo na tom, jestli zrovna někoho učil pracovat s buldozerem, vychovával drzé kotě nebo seděl na vyhazujícím koni.
„Jestli jsi spokojený a práce se ti daří, není žádný důvod cokoliv měnit. Jestli jsi ale nespokojený, je třeba změnit přístup k věci.“Můj osobní názor
Pravá jednota je stejně jako V harmonii s koněm od Raye Hunta, mimochodem Tomova žáka, neobyčejný počin. Dýchá z něj moudrost, laskavost, láska k životu i ke koním. Tomovy rady se dají aplikovat naprosto univerzálně – do mezilidských vztahů, ke správné práci ze země, srovnávání vad držení těla, zlepšení jezdectví. Ono totiž to nejdůležitější je, abychom si vypěstovali "správné oko", našli v sobě cit. Potom v pravé jednotě mezi člověkem a koněm můžeme dosáhnout čehokoliv.
Není to sice žádná bichle, ale přesto říká mnoho. Vícero úhlů pohledu zaručuje objektivitu, vstupy editorky, žáků, autora i přepis celé jedné lekce poskytují ohromný materiál pro přemýšlení. Navíc se mi jako milovnici knih i hezky čte, příjemná měkká obálka do ruky, kvalitní papír, fotografie a krásně zdobené nadpisy kapitol.

Literatura vhodná pro doplnění 
V HARMONII S KONĚM (RAY HUNT) - http://www.konskeknihy.cz/v-harmonii-s-konem--ray-hunt/
CESTA K JEMNOSTI (MARK RASHID) - http://www.konskeknihy.cz/cesta-k-jemnosti--mark-rashid/
RESTART KONĚ (MARK RASHID) - http://www.konskeknihy.cz/restart-kone--mark-rashid/

Veronika Nunhardtová


 Knihu Pravá jednota můžete na e-skopu konskeknihy.cz koupit ZDE.Prava_jednota

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.