Potřebujete poradit, jakou knihu vybrat? Nebojte se nám napsat nebo zavolat

RECENZE: Vše o udidlech a uzdění (E. H. Edwards)

edwards_udidlaJedni si myslí, že vhodné udidlo vyřeší všechny jejich problémy. Stráví mnoho času a peněz tím, že hledají svatý grál jezdeckého umění v kusu železa či plastu. Druzí si neuvědomují, jak důležitou, komplexní a všesouvisející vědou hledání správného udidla je, a celý život vystačí s něčím, co jejich koni nevyhovuje. Trochu zapomenutá kniha Vše o udidlech a uzdění od E. H. Edwardse vám může myšlenky utřídit tím správným směrem.

U Edwardsovy knihy můžeme vyzdvihnout, že jezdci nepřekládá jen seznam a nákresy udidel, které jsou k dostání. Taková publikace by zastarala velmi rychle a těžko by nám potom byla nápomocná. Vždyť největší český e-shop s jezdeckými potřebami nabízí dnes přes 200 druhů udidel, často nových typů jako jsou např. Goldenwings, které ještě v knize z roku 2000 (v českém překladu vydané v roce 2008) nenajdete.

udidla2_1Autor začíná prostým konstatováním, že udidlo je volant (částečně) a brzda. Jednoduché, že? Jenže mezi jezdcovou rukou a hubou je často kolem metru volného prostoru, kde se leccos může stát. A tak na koňskou hubu např. působíme otěží pěti různými způsoby, které je dobré si připomenout. Přímou otěží počínaje, nepřímou protipůsobící otěží konče. Máme také mnoho pomocných prostředků jako jsou různé typy nánosníků, martingaly, průvlečky, ... Edwards se každé části uzdění věnuje s pečlivostí a v knize nabízí řadu nákresů a fotografií.

Publikace nám pomůže uvědomit si, jak mocný nástroj v ruce máme, ale že ho nelze používat bezmyšlenkovitě a bez řešení všeho, co se správným působením otěže a udidla souvisí. "Udidlo má nesmírný potenciál zlepšit rovnováhu, držení těla, uvolněnost a elasticitu chodů. Působí neustále pozitivně tak, že pomáhá vytvářet koně, kterého je radostí jezdit," píše v knize Edwards a dodává: "To však neznamená, že je všelékem na všechny jezdecké choroby."

udidla4_1Část knihy se věnuje i anatomii koňské huby a s tím souvisejícímu správnému nauzdění koně. Jestli si prostým výpočtem říkáte, že koně nauzdíte několik set krát ročně a snad máte nějakou praxi, dodám jen jednoduchý fakt - tématu se v knize věnuje 11 stran plných textu a nákresů. Jestliže jsme zvyklí, že je běžnou součástí výběru vybavení napasování sedla a případně i jeho výroba koni a jezdci na míru, proč se trochu více nevěnovat správnému nauzdění.

Závěrem lze konstatovat, že Edwards ve své knize předkládá řadu detailů, které mohou u leckoho vyvolat známý "aha" efekt. Každý takový detail může Vašemu koni pomoci. Pravda, co si myslí sám kůň, je otázkou. Pohled na historickou část knihy, kde jsme jako lidé koním "pomáhali" zcela neuvěřitelně poskládaným železem v hubě, je téměř děsivý. Co takhle páka s délkou ramene 32 centimetrů? A nebo udidlo s ostrými hřeby v koutcích? Nebo to, které používal Jindřich VIII., s různými klíčky, válečky a otočnými můstky?

Kniha Vše o udidlech a uzdění vydaná Františkem Lomským (Cavalier Publishing) a konzultovaná s kapacitou v osobě MVDr. Norberta Záliše je méně známou publikací. Snad proto, že ji nenabízejí klasické knižní obchody či e-shopy. Design přebalu, který knihu zasazuje kamsi do 90. let, by nás neměl odradit. Svým vyzněním jde stále o moderní publikaci, která má i po 17 letech od svého vydání ve Velké Británii stále co nabídnout.

Teď už jen mít při ceně udidel zhruba od 300 do 7500 korun šťastnou ruku. "Z každých dvaceti udidel, které jsem vyrobil, jich bylo devatenáct určeno pro lidskou ruku a jen jedno pro koňskou hubu," napsal už v roce 1883 ve své knize londýnský výrobce udidel Benjamin Latchford.

Kniha Vše o udidlech a uzdění od E. H. Edwardse je k dostání na e-shopu Koňskéknihy.cz zde:
www.konskeknihy.cz/vse-o-udidlech-a-uzdeni--edwards-hartley-elwyn/

(db)

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.