Potřebujete poradit, jakou knihu vybrat? Nebojte se nám napsat nebo zavolat

Přišla o vysněnou klisnu, teď díky kalendáři zachraňuje životy hříbatům

kalendar4Fotografka a milovnice koní Eliška Váchalová přišla před rokem o svoji milovanou frískou chovnou klisnu. A to jen šest týdnů poté, co Enigma porodila hříbátko Lilien. Elišce trvalo rok, než se dokázala se smrtí desetileté klisny smířit. A hned na to se rozhodla pomoci.

Přestože příběh začíná hodně smutně, konec je šťastný.

Je to tak. Vše začalo bohužel smrtí Enigmy. Byla mým vysněným koněm. Šetřila jsem na ni roky. Koupila jsem si ji až ve svých devětadvaceti letech. Když jí bylo právě deset let, rozhodla jsem se, že ji najdu ženicha. V Holandsku jsem vybrala chovného hřebce. Nechala jsem ji tedy připustit, abych měla hříbátko. Stejně úžasné jako byla právě Enigma. Bohužel problémy začaly hned po porodu. Ale díky paní doktorce Macečkové se ji podařilo zachránit. Radost však netrvala dlouho.

Co se stalo?

Kobylka šest týdnů po porodu lehla. Stalo se tak z hodiny na hodinu. Stihli jsme ještě dojet na kliniku do Heřmanova Městce, ale bohužel na jakoukoliv pomoc bylo už pozdě. Skončila jsem tak před klinikou s ohlávkou a kusem hřívy. Navíc jsem v tu dobu byla ve čtvrtém měsíci těhotenství. A ve stáji zůstala po Enigmě šestitýdenní Lilien.

Hledali jste tedy náhradní maminku?

Ano. Pomohla mi s tím právě paní doktorka Macečková. Za devět dní jsme našli pro Lilien náhradní maminku. První ji bohužel odmítla, druhá ji ale naštěstí přijala. Fyzicky by to Lili už zvládla, ale ta psychická podpora a výchova od koňské mámy je pro hříbátka nenahraditelná. Navíc by se moc upnula na lidi. Díky doktorce Macečkové dostala šanci na normální koňský život a já jsem jí za to moc vděčná.

Rozhodla jste se proto paní doktorce pomoci i vy. A to kalendářem.

Přesně tak. Dlouho jsem měla v hlavě nápad něco takového nafotit. A teď nastal ten správný čas. Radila jsem se s paní doktorkou a její asistentkou Lídou Jaňourovou, co by se jim hodilo. A je napadl oxygenerátor. Přístroj slouží na podporu dýchání oslabených hříbat. Jeho hodnota je 25 000 korun. Trošku jsem se zalekla, jestli vůbec takovou částku zvládnu vybrat. Ale kolem kalendářů se strhla hotová lavina a já z toho mám skvělý pocit. Dokonce věřím, že se podaří vybrat i něco navíc.

Kalendář si můžete objednat ZDE.

To je skvělá zpráva. Už víte, na co byste peníze navíc použila?

Půjdou zase na pomoc koním. Podle paní doktorky by se jim hodily ještě teplé deky pro novorozeňata a oslabená hříbata, sušené mléko a lahvičky. Hříbata se totiž dokrmují ručně, stejně jako miminka.

Kalendář je na téma Muži a koně. Proč?

Koňáci jsou totiž většinou ženy, a tak jsem jim zkrátka chtěla udělat radost nejen koňmi, ale i hezkými muži. Strašně mi pomohla rodina a kamarádi. V kalendáři je například můj muž, bratr nebo jeho kamarád. Je tam ale také portugalský trenér, kterému každý měsíc fotím v Česku jeho tréninky. Lidé ho poznají podle toho, že jako jediný na koni opravdu něco předvádí. V kalendáři je také můj bývalý kovář, který mi koval Enigmu. Toho jsem musela trošku přemlouvat. Ale jeho chlapské ruce v kouři a s podkovou jsem tam prostě musela mít. A nakonec je s výsledkem moc spokojený.

Jak šlo vašim blízkým focení s koňmi?

Někteří se do takové blízkosti koní dostali poprvé. Například na úvodní straně je můj dlouholetý kamarád, který během focení zjistil, že je alergický na koně. Hrozně otekl a nemohl dýchat. Takže jsem ho musela okamžitě zavézt do Motola, kde mu dali injekci. Takže ten se pro kalendář skutečně obětoval.

A jak se nyní vlastně daří malé Lilien?

kalendar3Ona už není tak malá. Je to takový můj obřík. Je mi už po ramena. Když jsme ji v lednu odvezli od její adoptivní maminky na ranč do Děčína, nebyla na tom nejlépe. Přišla vlastně podruhé o mámu. Navíc se bála ostatních hříbat. Přitom malí koně kamarády potřebují, stejně jako například děti svoje vrstevníky ve školce. Ona ale nevěděla, co má dělat. Zhubla a nemohla si zvyknout na stádo. Neměla ty správné pudy. Až v květnu nebo v červnu se to v ní konečně zlomilo. Když jsem s ní přišla z procházky a sundala ohlávku, pomazlila se se mnou a rozběhla se za ostatními. To nikdy před tím neudělala. Dřív se jí ode mě nechtělo. Až na začátku léta ale konečně pochopila, kam patří.

autor Lucie Maxová
foto archiv autorky


120272165_792300374875241_8201293751655397980_oCharitativní kalendář si můžete objednat na www.konskeknihy.cz/charitativni-kalendar/ .

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.