Potřebujete poradit, jakou knihu vybrat? Nebojte se nám napsat nebo zavolat

RECENZE: Konejšivé signály a řeč těla u koní

Konejsive_signaly_obalka_predni_finalKoně komunikují hlavně řečí těla, zvuky toho moc "nenapovídají", přesto jsou mistry v tom říct, co si zrovna myslí, co prožívají a co chtějí. Poznat naštvaného, zaujatého nebo uvolněného koně umí kde kdo, takové ilustrace najdeme snad v každé koňské encyklopedii, ale o skutečné řeči koní toho bylo řečeno jen málo. Na český trh poprvé přichází překlad pořádného „koňského slovníku“.

Pojem konejšivý signál jsem zaznamenala poprvé v diskuzích ve spojitosti s lidmi pracujícími pozitivním posilováním. Vůbec jsem nechápala o co jde, proč vidí něco špatně, když mi nic divného nepřišlo a konečně jsem to pochopila, když vyšel překlad knížky od Rachaël Draaisma pojednávající o koňském chování z úplně jiného soudku, než jsem byla dosud zvyklá.

Konejšivý signál označuje chování, které slouží k uklidnění sebe sama nebo svého okolí. Jde o projev zdvořilosti ze strany koně. Říká nám tím, že nestojí o konflikt a odbourává tím vnitřní napětí. Někdy je výrazný, někdy ho rozpozná až zkušenější oko. Po konejšivém signálu buď dochází k uklidnění, zmizení stresu, nebo dalším silnějším fázím (přeskokovému chování, vzdálenost zvětšujícím signálům, …).

Autorka své závěry nezakládá jenom na svých zkušenostech, ale především na velmi obsáhlém výzkumu, při kterém detailně zkoumala okolo 200 videí rozdílných koní v různých situacích. Výzkum prováděla na domestikovaných koních držených v dobrých podmínkách – nešlo tedy o koně týrané a nemocné. Výsledky jsou tak co nejobjektivnější, takže z nich může znalosti čerpat doopravdy kdokoliv.

Je černobílé provedení knihy skutečný problém?

Touto otázkou se hodně lidí v internetových diskuzích zabývalo. V knize jsou výstřižky z videí, která Rachael zkoumala, takže jsou snímky mnohdy neostré a v černobílém provedení se někdy detaily skrývají (zahraniční vydání je s barevnými fotografiemi). Na tento fakt již upozornilo několik čtenářů a knize tím dost "strhávali body", ale dle mého to není zase tak zásadní problém. Každá fotografie má detailní popisy, kniha je naprosto polopaticky a skvěle napsaná, takže nepotřebujete vidět každé mrknutí, protože si ho jednoduše domyslíte. To je vlastně podle mě to nejskvělejší – všechno, o čem Rachael píše, my už známe! Naši milovaní čtvernožci předvádí v knize zmiňované signály dnes a denně, jenom v nich nevidíme jejich význam. Koně jsou totiž neuvěřitelně "ukecaní a komunikativní", když to nám lidem konečně "docvakne" a začneme se na svět dívat trochu víc koňskýma očima. Rozhodně by se tedy nikdo neměl černobílými fotografiemi nechat odradit.

Jak je kniha členěna?

Co se mi líbí, je ohromné kvantum obrázků u každého tématu. Nejdříve je čtenář seznámen s výzkumem, prací Rachaël, následně přejde k ujasnění si řeči koňského těla (uvědomění si měnícího se tvaru nozder, očí, nesení ocasu, …) a až potom jde autorka k problematice samotné. Text obohacují diagramy shrnující to, co už víme (projevy v řeči těla), v souvislosti s úrovní stresu a se způsobem, jakým roste, nebo klesá.

Na závěr se dočkáme detailních rad, jak s nově nabitými znalostmi pracovat. Mně to úplně změnilo náhled na všechny cvičební metody. Není totiž hlavní, jak se kůň chová, ale co přitom prožívá. Není tolik podstatné, proč kůň kouše, ale co musí prožívat, že je nucen se tak chovat.

Můj názor na knihu

Konejšivé signály a práce Rachaël se ke mě dostaly v tu nejvhodnější dobu, co mohly, protože díky tomu mnohem lépe chápu chování své (dle obecných měřítek) problematické klisničky. Její agresivní chování je projevem stresu z nového prostředí, nových lidí a na mě je jí od toho pomoci. Kdybych se držela například pouček o nedostatečném respektu a vynucovala si vůdčí postavení, situace by se mohla vyhrotit do měřítek, jaké si raději nechci představit.

Z knížky jsem ohromně nadšená, je o něčem úplně novém a jsem přesvědčená, že pomůže otevřít oči i zkušeným horsemanům, trenérům a chovatelům.

Závěrečné shrnutí
+ naprosto nové informace
+ hodně fotografií
+ skvělé popisy a vypravěčské schopnosti autorky
+ založeno na výzkumu
+ praktické rady, cviky a návrhy na hry
- Černobílé provedení a neostré snímky

(Recenze je psaná v době, kdy byla kniha k dostání pouze v černobílé verzi)

Veronika Nunhardtová


konejsive_fotoKniha Konejšivé signály a řeč těla u koní je na e-shopu www.konskeknihy.cz k dostání ZDE.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.