Potřebujete poradit, jakou knihu vybrat? Nebojte se nám napsat nebo zavolat

Recenze: V harmonii s koněm

obalkaVe světě koní, obzvlášť v oblasti horsemanshipu je několik idolů, jež dokázali inspirovat tisíce lidí k tomu, pracovat se svými koňskými společníky jinak. Jedním z nich je Ray Hunt, jenž se stal doslova žijící legendou. Zemřel roku 2009, ale naštěstí nám od něj zbyla kniha V harmonii s koněm.

Na první pohled je V harmonii s koněm úplně obyčejná knížka připomínající spíš brožurku, je tenoučká a má jenom 76 stran. V knihovně snadno zapadne, takže by se dalo čekat, že ani její obsah nebude zase tak výjimečný, ale opak je pravdou. Tato knížečka byla od roku 1978 vydána už šestnáctkrát a mluví se o ní jako o „bibli horsemanshipu“. Už jenom obálka je vytvořena z takového materiálu, že při doteku vyvolává zvláštní příjemný pocit lákající k prolistování. Nejmilejší překvapení čeká ale až uvnitř.

Ray věnoval celý svůj život koním, roky cestoval po světě, rukama mu prošlo přes asi patnáct tisíc mladých koní. Přes to všechno nikdy neztratil pokoru a nejzásadnějším pilířem jeho učení bylo, že se má zlepšovat a měnit člověk, nikoliv kůň.

„Moje životní přesvědčení zní, že pokud se pokusíme jeden druhému porozumět, dokážeme spolu i v pohodě žít. Pokud se vám podaří najít přítele dřív, než vám ho někdo vyfoukne, můžete mluvit o velkém štěstí. V životě potkáme mnoho známých, ale opravdoví přátelé jsou velmi vzácní. Dobrá zpráva je, že každý kůň, kterého jezdíte, se může stát vaším přítelem. Přátelství je to, o co svého koně žádáte. Nabízíte mu své přátelství a čekáte na jeho odpověď. K ničemu ho nenutí, protože k opravdovému přátelství se donutit nedá.“

Z každé strany čiší láska k těmto nádherným tvorům, načež nejraději Hunt používá výraz „koník“. Vždy kladl důraz na jemnost, přesnost a že by se jezdec nikdy neměl přestat zdokonalovat ani učit. Na tom je postavená celá kniha. Zní to jednoduše, ale v tom je ten vtip. Tkví v tom totiž všechno. Při pochopení tohoto principu začíná teprve vznikat harmonie. Teprve potom mohou spolu jezdec a kůň fungovat jako jedno tělo.

 „Nikdy koně neodrazujte, neponižujte a nekritizujte – důvěřujte mu. Pokud se něco nepodaří, buďte tolerantní a odpouštějte. Prožívejte s koněm i neúspěchy, buďte s ním, abyste opravili nesprávné chování, ale zbytečně se k chybám nevracejte. Garantuji vám, že postupem času vybudujete neuvěřitelné přátelství.“  

Členění knihy

Kniha je rozdělena do pěti částí: Předmluva, Úvod, V harmonii s koněm, Závěr, Otázky a odpovědi, Interpretace: Práce s koněm podle Raye Hunta, Základní myšlenky.

Předmluva pochází z pera Gene Lewis, Úvod je seznámení s filozofií Raye a V harmonii s koněm, s podtitulem „Hloubková studie vztahu jezdce a koně“, dovolí nahlédnout pod pokličku tajemství, jak se co nejlépe sjednotit. Co je důležité říct, cílem knížky není nám odpovědět na otázky, spíš nám prozradit na co se máme vlastně ptát a poslat nás hledat řešení samotné. To je to největší gró, které dělá knihu tak jedinečnou.

Otázky a odpovědi se zabývají již konkrétními dotazy, Interpretaci napsal Vincent W. Carpenter z pohledu účastníka kurzu.

Přivádí nás do ohrady k Rayovi a detailně zachycuje dění, které prožil s naprostou autenticitou, přesto bych osobně víc upřednostnila další kapitolu napsanou Rayem, protože to, co psal, bylo abstraktní a dalo se užít univerzálně. Vincentovo podání představuje již konkrétní situace a jejich individuální řešení.

„Po celý týden jsme se věnovali pilování těchto cviků. Sám jsem tvrdohlavě odmítl používat jiný než měkký dotek („měkký“ pro Raye znamená lehké přiblížení otěží volně přehozených přes jeden prst).“

Základní myšlenky slouží už jako shrnutí toho, co bychom si měli uvědomovat.

„Nikdy nepracuješ na svém koni, jen na sobě samém.“

Můj osobní názor

Mně osobně filozofie Raye Hunta velmi mile překvapila. Myslím si, že taková knížka je úplně pro každého. Nezáleží na tom, jestli někdo vyznává klasický styl ježdění, "pozitivku" nebo cokoliv jiného. Důležité je se zamyslet. Ray netvrdí, že má řešení na všechno, pokorně v knize přiznal, že on sám se má co učit. 

Trochu mě mrzí, že je to doopravdy útlá knížečka a velkou část knihy napsal někdo jiný, než Ray, přesto jsem hrozně vděčná za možnost si ji přečíst. Něco mě naučila, něco připomněla a rozhodně mi toho hodně dala.

Shrnutí
+ příjemná obálka
+ hodně myšlenek k zamyšlení

+ zajímavé členění z různých úhlu pohledu
+ stručnost, výstižnost, bez zbytečného odbíhání od téma

Vhodná literatura k doplnění
PRAVÁ JEDNOTA (TOM DORRANCE) http://www.konskeknihy.cz/prava-jednota--tom-dorrance/

PRŮVODCE NENÁSILNÝM VÝCVIKEM KONÍ (MONTY ROBERTS) http://www.konskeknihy.cz/pruvodce-nenasilnym-vycvikem-koni--monty-roberts/

RESTART KONĚ (MARK RASHID) http://www.konskeknihy.cz/restart-kone--mark-rashid/

CESTA K JEMNOSTI (MARK RASHID) http://www.konskeknihy.cz/cesta-k-jemnosti--mark-rashid/


 Kniha V Harmonii s koněm je na eshopu www.konskeknihy.cz k dostání ZDE.obalka

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.