Potřebujete poradit, jakou knihu vybrat? Nebojte se nám napsat nebo zavolat

Posouzení patek u kopyt

Fig 14.35, Farrier ArtistPředstavte si, že někdo za vás „vyzobal“ a do jednoho celku poskládal současné vědecky podpořené informace o koňských kopytech, poznatky světoznámých odborníků v oboru péče o kopyta a přidal i své dlouholeté praktické zkušenosti. Výsledkem toho je kniha, která vám naprosto srozumitelně, přitom čtivě a kupodivu velmi objektivně doslova pod nos naservíruje vše, co je dnes známo o koňských kopytech, jejich stavbě, funkci, zdraví i nemocech. 

Ostatně, podívejte se na malý kousek knižní novinky Kopyta – kompletní průvodce od nakladatelství Arcaro. Vybrali jsme pasáž o patkách, protože na nich spočívá podstatná část zdraví vašeho koně.

Výška patkové hrany 

Patky koně lze posoudit mnoha způsoby. Jedním z nich je výška patkové hrany, která se posuzuje ze strany. Přestože neexistuje jedna jediná perfektní výška pro všechny koně, výška zdravých patek je natolik velká, že umožňuje kopytní kosti dosáhnout mírně pozitivního palmárního/plantárního úhlu, což znamená, že je o několik stupňů výš zadní část kopytní kosti (viz obr. 4.7). U většiny koní to odpovídá výšce patkové hrany asi 2,5 až 3,8 cm měřeno od linie chlupů po zem u bosého kopyta, nebo po horní plochu podkovy, pokud je kůň okován (obr. 6.9). Někteří koně mohou mít patkové hrany trochu vyšší nebo nižší, a přesto jsou v pořádku. Takže pokud se váš kůň nevešel do tohoto rozmezí, ale je jinak perfektně zdravý, nemusíte se tím znepokojovat.

6.9  x

6.9 (nahoře) Domácí koně se zdravými kopyty mají obvykle patkové hrany vysoké asi 2,5-3,8 cm, jak vidíte na této fotografii. Pokud provádíte toto měření na okovaném koni, nezapomeňte zohlednit výšku samotné podkovy. 

 


 

Příliš nízké patky

Když jsou patkové hrany příliš nízké, mohou způsobit prolomení osy prstu dozadu, což nakloní kopytní kost dozadu. Struktury v zadní části kopyta budou nadměrně namáhané a budou tlačit na škáru chodidla. Někdy, když jsou patky příliš nízké, získá dorzální stěna konvexní profil, říká se tomu také „buldočí nos“, což je způsobeno tím, že přední část kopytní kosti je posunutá nahoru proti vnitřní ploše kopytní stěny (obr. 6.10 B).

Ať už příliš nízké, nebo naopak příliš vysoké patky postihují biomechaniku celého kopyta a končetiny, což může vést k namožení, nerovnováze a možnému zranění (obr. 6.11). Proto je velmi důležité zajistit, aby váš podkovář nebo kopytář udržoval patkové hrany vašeho koně správně vysoké vzhledem k jeho tělesné stavbě.

6.10 A & B U kopyta na horní fotografii nepotřebujete rentgen, abyste poznali, že zadní část kopytní kosti je v kopytě nazvednutá příliš vysoko. Na dolní fotografii je vidět „buldočí nos“, který indikuje, že kopytní kost má negativní plantární úhel, což je následek příliš nízkých, podsunutých patek.  x 6.10

 

6.11   

6.11 Tato klisna silně kulhá, částečně proto, že jí příliš vyrostly patky. Rentgenový snímek (dole) jejího kopyta (nahoře) ukazuje, že palmární úhel kopytní kosti je 13°. Zdravý palmární úhel je přibližně 2-5°. (Poznámka: Kopyto je vyfoceno trochu více zepředu, než je na rentgenovém snímku.)

 

 

Dlouhé patkové hrany

Druhý aspekt, jak vyhodnotit zdraví patek, je podívat se na délku patkové hrany, což není to stejné jako její výška. Zatímco výška se měří od linie chlupů kolmo k zemi, délka se měří podél patkové hrany od linie chlupů až po místo, kde se patková hrana dotýká země (obr. 6.12). Zdravé patky budou mít docela krátkou patkovou hranu. Je třeba si uvědomit, že patka může být dlouhá a vysoká, ale může být také dlouhá a nízká (podsunuté patky), jde šikmo dopředu více, než by měla (obr. 6.13). Dlouhé, nízké patky mohou zkolabovat, anglicky se jim říká „crushed heels“ (zborcené patky) (obr. 6.14).

6.12   

6.12 Zatímco se výška patkové hrany měří jako vzdálenost linie chlupů od země (modrá čára), délka patkové hrany se měří od linie chlupů k zadnímu okraji nosného okraje kopyta (žlutě). 

 

 

 

6.13 Všechna čtyři kopyta na fotografii mají dlouhé patkové hrany. Vlevo nahoře jsou patky dlouhé a vysoké, stejně jako nahoře vpravo. Dole vlevo jsou patkové hrany výrazně vysoké, ale i příliš dlouhé. Dole vpravo je patková hrana dlouhá, ale začíná být příliš nízká, hrozí riziko nadměrného tlaku uvnitř kopyta.

 

 x 6.13

 

6.14   

6.14 Dlouhé, nízké patky jsou vystavené velkému tlaku. Čím více dopředu jsou podsunuté, tím více sil na ně působí a tím pravděpodobněji budou „zborcené“, jak je vidět na této fotografii. Všimněte si, že patková hrana zde má nulový úhel – je úplně horizontálně.

 

 

 

MVDr. Dominika Švehlová
Článek vyšel v časopise Jezdectví, www.jezdectvi.cz


Kopyto_final_predni


O KNIZE 

Susan Kauffmann, Christina Cline
Kopyta – kompletní průvodce

Anatomie, péče a zdraví, diagnostika a léčba nemocí

Co je uvnitř? Klíčové koncepty, text psaný srozumitelným jazykem, 400 barevných fotografií a celá řada praktických tipů. Ať už jste majitel koně, sportovní jezdec nebo odborník na úpravu kopyt; ať už jste nový v oblasti zdraví koní nebo vzdělaný a zkušený, zde jsou prostředky, které potřebujete k přesnému posouzení kopyt a udržení koně zdravého a spokojeného. Kniha přitom není založená na kontroverzích. Autorky věří, že kopyta koní mohou být zdravá okovaná i bosá. Model ideálního kopyta podle nich neexistuje, a proto žádný takový v knize ani neprezentují.

288 stran, pevná vazba, 228x220mm, kniha je k dostání na www.konskeknihy.cz/kopyta/ za cenu 439 Kč.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.