Potřebujete poradit, jakou knihu vybrat? Nebojte se nám napsat nebo zavolat

Lucie Cabálková: Nejmladší autorka pod křídly Arcara

Lucie_webKdyž ještě neuměla číst a psát, psala do poznámkového bloku jen vlnky a rodičům je předčítala jako text své knihy. V osmi letech pak napsala první příběh, ve dvanácti další, a ty mezi spolužačkami šířila v jediném ručně psaném originálu. Brzy přišly otázky, kdy bude nějaký další. „Tím jsem zjistila, že to asi není tak špatné,“ usmívá se nyní šestnáctiletá Lucie Cabálková, autorka knihy Životní změna, kterou vydává nakladatelství Arcaro (konskeknihy.cz). To se chce víc zaměřit na podporu českých autorů.

Arcaro přitom není prvním nakladatelstvím, které dostalo text této dívky do ruky. „Tehdy nám jeden nakladatel řekl, že je to v podstatě hotová autorka. Z vydání ale sešlo, a já si myslím, že prostě nevěřili, že to napsala patnáctiletá holka,“ komentuje maminka Darina Cabálková. Je učitelkou na gymnáziu v Bílíně, kde se potkáváme.

Tichá dívka v lavici

Těžko nevěřit tomu, co my vidíme na vlastní oči – Lucie nám vyskládá na stůl své rukopisy. Jsou to bloky s tvrdými deskami, které dostala od rodičů. „Začala jsem do nich psát, protože mi přišlo, jako když tvořím opravdovou knihu,“ říká Lucie a usmívá se nad tím, jak se od první třídy posunulo její písmo ke stále menší a ještě menší velikosti. Je až neuvěřitelné, že v textech nenajdete jediné přeškrtnutí. Působí spíš jako přepsaný čistopis. „Opravdu skoro neškrtám, ale občas použiji gumovací pero,“ vysvětluje. Psát text knihy rukou do notýsku se může v 21. století zdát jako nepraktické, ale Lucii to práci naopak usnadňuje. Může psát kdekoli, hlavně o přestávkách ve škole.
Hlavní hrdinkou knihy Životní změna je Sofie. Měla vše, co si ambiciózní dívka od koní může přát. Po smrti otce se ale zbytek rodiny rozhodne rozprodat vlastní hřebčín včetně všech koní a odstěhovat se. Na novém místě Sofie objevuje koňský svět, který dosud neznala – svět bez naleštěných bot, pohárů a mašlí. „Sama mám ale sport ráda. Byla jsem na všech parkurových závodech Global Champions v Praze, zbožňuju to,“ dodává Lucie, která se do nedalekého jezdeckého klubu chodí starat o malého shetlandského poníka a zároveň má jezdecké lekce na velkých koních. Jednou by chtěla i skákat.

„Když mě vlastní kniha nebaví, přestanu psát“

Inspirací jsou pro mladou autorku knihy od Kathy Helidoniotisové, která napsala sérii dívčích románů Blázen do koní. Lucie má už teď v hlavě příběh pro další knihu. Vychází z jednoho z rukupisů, který napsala ve dvanácti letech o dívce, která v bouři na vyjížďce zachrání život jedné jezdkyni, což spustí lavinu dalších událostí. „Nejtěžší je vždycky dotáhnout knihu do konce. Rozepsala jsem víc příběhů, ale když mě už během psaní přestane bavit, nechám toho,“ vysvětluje autorka. Je to vlastně dobrá vnitřní pojistka, která (snad) zabrání odložení nedočtené knihy u samotných čtenářů.
Kurzy psaní? „To ne. Prostě jenom píšu,“ odpovídá Lucie na otázku, jestli se v psaní nějak vzdělává. Podporu v tom, že jsou texty dobré, má v mamince, babičce a spolužácích. Jedni z prvních, kdo její knihy četli, byli vždy také kantoři gymnázia. Ne, že by si mladá studentka troufla jim knihy předkládat. „To jsem byla já,“ řekne jakoby provinile maminka Darina.

Čeští autoři jako hlavní cíl

Výjimečností nové knihy Životní změna jsou i autorské ilustrace z pera Jitky Bednářové Smíškové, což není u děl začínajících autorů obvyklé. „Je to pro nás samozřejmá součást podpory, kterou bychom chtěli udržet i u dalších knih,“ vysvětluje za nakladatelství Daniel Burda s tím, že Arcaro teď bude hledat další české autory knih s „koňskou“ tematikou, se kterými naváže spolupráci. „Vybrat titul v zahraničí, přeložit ho a vydat je snadné. Skutečná nakladatelská práce je ve vlastní tvorbě,“ dodává. Arcaro vydalo například knihu Po hlavě od oxeru sloupkařce a ilustrátorce Lídě Slavíkové. Okamžitě se stala jedním z bestsellerů (podle žebříčku konskeknihy.cz). Velký úspěch slavila také autorka Iveta Jebáčková-Lažanská, která s nakladatelstvím vydala Venkovní ustájení koní. Práva na knihu Arcaro prodalo i do USA, kde vyjde zřejmě letos nebo příští rok pod partnerským nakladatelstvím Trafalgar Square Books.

Pokud máte tedy sen o vlastní knize, je tu nová otevřená možnost. Arcaro přijímá rukopisy na e-mailu rukopisy@arcaro.cz. Nakladatelství má i vlastní tiskárnu, což možnosti spolupráce ještě rozšiřuje. „Pokud se nám autor bude hodit do portfolia, rádi s ním sepíšeme licenční smlouvu. A pokud ne, a nebo ani nebude chtít vydat knihu pod naším nakladatelstvím, můžeme mu ji třeba na klíč připravit a vytisknout,“ vysvětluje majitel Daniel Burda.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.